دسته‌بندی نشده, صنایع دستی, ماه-خاتون

هنر ایرانیان باستان

جایگاه ایرانیان باستان در هنر:

ماه خاتون : گذشته چراغ راه آینده است ملتی که گذشته ی خود را نشناسد محکوم به فناست.

اکثرمورخان جهان براین باورند که قسمت اعظم پیشرفت های علوم و تمدن بشری مدیون تمدن ایرانی است و ایران سهم قابل توجهی دراین پیشرفت داشته است.امروزه دربیشتر آثاری که به نام فرهنگنامه,دانشنامه و …درباره تاریخ دانش و هنر بشری در دنیا نوشته میشود-با نگرشی مغرضانه- سهمی ناچیز برای تمدن ایران و ایرانیان قائل اند و درپی آنند که پیشرفتهای عظیم بشری را نتیجه هوشمندی و تلاش مجدانه غریبان القا کنند که از یونان و روم شروع شده است.

در این مقاله به بررسی هنر و صنایع دستی ایرانیان باستان میپردازیم.

صنعت و هنر:

درخشان ترین اشعه ذوق وعالی ترین سلیقه هنری از ذهن ایرانیان تراویده که ثمره اش خلق آثاری ارزشمند در عرصه هنر و فرهنگ است .مطالعات و یافته های باستان شناسان , نشان می دهد که سراسر ایران در شکل گیری اولیه فنون و هنر نقش داشته است . از کاوش و بررسی در مناطق تمدنی همچون : تپه حصار دامغان , سیلک کاشان , تپه باستانی شوش و تپه هگمتانه , نخستین مراحل ساخت سفال , چرخ کوزه گری , دوک ریسندگی, ابزارهای مسی , کوره های آجرپزی و ارابه های چرخ دار به دست آمده است

ضرب سکه طلا, برای نخستین بار در تاریخ منسوب به ایرانیان است . داریوش در سال 516.ق.م. نخستین سکه را که «دریک»خوانده می شد , ضرب کرد پس از کشف کاغذ در چین ایرانیان نخستین گروهی بودند که به صنعت ساخت کاغذ دست یافتند و در دوره اسلامی آن را به مسلمانان انتقال دادند. ایرانیان با ابداعات گوناگون در ساخت ابزارهای سنگی , سیستم های آب رسانی ,حفر قنات و … بزرگترین خدمات را به صنعت و هنر بشر کردند. احداث راه های چشم نواز وسیع و طولانی که عمده قسمت های آن با سیستم پستی خاص با هم مرتبط بود, از دیگر ابداعات و شاهکارهای ایرانیان است .

از افتخارات مهم و غرور آفرین ایرانیان , ترعه ای بود که رود نیل را به دریای مدیترانه منتقل می ساخت . این کار به دستور داریوش انجام شد و گزارش احداث آن بر روی کتیبه ای حک گردید.

تمدن ایرانی در حوزه معماری نیز دارای دستاوردهای درخشانی است که بخشی از آنها همچنان عظمت , زیبایی و جذابیت خویش را حفظ کرده اند . از ممتازترین آثار معماری ایران باستان , بنای «تخت جمشید» است که به لحاظ مهندسی ساختمان در نوع خود بی نظیر است . در این بنا سیستم کامل آب رسانی و فاضلاب در بخش زیرین تعبیه شده بود . پله ها , ستون ها و سرستون های آن از اوج نظم و هماهنگی این اثر ارزشمند تاریخ معماری جهان حکایت دارد.

طاق کسری از دیگر آثار برجسته هنر معماری ایرانیان است که در عصر ساسانیان در نزدیکی دجله بنا شد. این طاق قسمتی از کاخ سفی و جایگاه تخت سلطنتی انوشیروان بود و قالی زربفت و معروف « بهارستان» در آن پهن شده بود. این بنا بزرگترین طاق سقفی است که تا کنون در جهان با مصالح ساده و بدون قالب بندی ساخته شده است.

به چند نمونه دیگر از هنرهای ایرانیان باستان اشاره میکنیم که عبارتند از:

سفالگری:

صنایع دستی ایران باستان - سفال
خیلی راحت می توان این موضوع را فهمید که بسیاری از محصولات زمان باستان از جنس سفال بوده است. انواع ظروف و کوزه ها را از سفال می ساخته اند و از انها در امور زندگی بهره می برده اند. هنوز هم سفال های بسیار قدیمی با طرحهای جالب از دل زمین در حال کشف شدن است.

محصولات چوبی:
صنایع دستی ایران باستان - خراط
چوب یکی دیگر از وسایل تامین کننده نیازهای ان زمان بوده است. بعضی از ادوات جنگی مانند نیزه و سپر را از چوب می ساخته اند. وسایل چوبی مانند حصیر و ظروف چوبی و دیگر چیزها را از چوب های مناسب می ساخته اند و استفاده می کرده اند.

سنگ تراشی:

از هنرهای مهم دیگر ایران سنگ تراشی بوده است و معماری های ان زمان نشان دهنده این امر است. کندن نقش های زیبا و برجسته روی سنگ نیازمند مهارت فراوان بوده است و کار بسیار دشواری محسوب می شده است . معماران برجسته ایرانی توانستند هنرهای بدیعی را از سنگ تراشی خلق کنند. تخت جمشید مهمترین گواه این مدعاست.

محصولات نساجی:

مهم ترین و مشهورترین صنعت دستی ایران منسوجات ان است. فرشهای ابریشمی ایران از همان زمان نیز در جهان پراوازه بوده است و شاهان ایران در کاخ های خود از این فرش ها برای شکوه بخشیدن به کاخ خود بهره می برده اند. پارچه های اعلی و زربفت ایرانی با قیمت های بالایی به فروش می رسیده است و مشتریان زیادی داشته اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *