ماه-خاتون

نحوه فروش و صادرت صنایع دستی

با فروشگاه صنایع دستی ماه خاتون همراه باشید


صنعت دستی ،هنری مهم است که می تواند دارای ارزش صادراتی فراوانی باشد. امروزه بسیاری از کشورهای دنیا، صنایع دستی خود را به دیگر کشورها صادر می کنند. اما چگونه می توان صنایع دستی را به نحوی مناسب به کشورهای دیگر صادر کرد وبازار خوب و پررونقی را در این عرصه بوجود اورد. سعی بر ان داریم تا مهمترین عوامل در بالا رفتن میزان صادرات صنایع دستی و نحوه ی صادرات آن را بررسی کنیم.

 

شناخت بازار هدف

مهمترین عامل در صادرات یک کالا، شناخت بازار هدف است. بازار هدف، بازار کشوری است که محصول یا کالا به آنجا صادر می شود. باید دانست که کشور مقصد به چه کالایی تمایل دارد و کدام کالاهای صادراتی از استقبال بیشتری برخوردارند. سلایق مردم کشورهای مختلف و فرهنگ های آنان در تعیین این موضوع اهمیت دارد.
به عنوان مثال در کشورهای عربی که مذهبی تر هستند، صنایع دستی مرتبط با اعمال عبادی مانند سجاده، چادرهای زینتی، فرش های با نقوش مذهبی، مهر وتسبیح بیشتر فروش دارند. در کشورهای اروپایی اما مذهب نقش چندانی ندارد و کالاهای صنعت دستی بر اساس هنر و ظرافت آن خریده می شوند. امروزه از طریق شبکه های اجتماعی گوناگون و فضای سایبر می توان اطلاعات زیادی را درباره فرهنگ مردم یک سرزمین کسب کرد.
حتی در یک کشور نیز منطقه تا منطقه دیگر، سلایق متفاوتی دارند. به عنوان مثال ، منطقه های گرم تر و سنتی تر در کشور عراق به محصولات حصیری بیشتر علاقه دارند. بازار هدف را می توان از طریق مشاوره با افراد خبره و اگاه و از طریق کسب اطلاعات از جراید و فضای مجازی به خوبی تجزیه و تحلیل کرد.
باید بتوان مغازه ها و شرکت های فعال، در زمینه کالای خود را در کشور هدف شناسایی کرد و با انان ارتباط برقرار کرد. از نیازهای آنان اگاهی پیدا کرد و آمار و داده مناسبی را در این زمینه تهیه کرد.

 

 

بازاریابی و تبلیغ مناسب


بعد از شناخت بازار هدف باید برای فروش صنایع دستی، تبلیغات مناسبی انجام داد. تبلیغات به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم صورت می گیرد. در نحوه مستقیم آن خود صادرکننده باید به کشور هدف رفته و برای فروش کالای خود به دیدن افراد، شرکت ها، فستیوال ها و بازارهای مناسب رفته ، برای کالای خود تبلیغ کند وخریدار جمع کند. این کار زمان بر است و هزینه زیادی دارد. نحوه دیگر آن استفاده از امکانات تبلیغاتی مانند جراید و روزنامه ها، کاغذها و اطلاعیه های تبلیغاتی و فضای مجازی است.
از طریق تجارت الکترونیک ،می توان برای کالای مورد نظر تبلیغات بسیار مناسبی انجام داد. نوشتن ایمیل های تبلیغاتی برای کشورهای مقصد، طراحی کانال های تبلیغاتی به زبان کشور مقصد و طراحی سایت به زبان آن کشور از جمله روش های تجارت الکترونیک محسوب می گردند. تجارت های الکترونیک بیشتر مختص به کشورهای توسعه یافته تر است و در کشورهای کمتر توسعه یافته، روش سنتی بیشتر جواب می دهد.
تبلیغات باید به صورت جذاب و با هدف جذب مشتری های دائمی صورت گیرد. مشتری های خرده پا و موقت همیشه وجود دارند و آن کسی در صادرات صنایع دستی موفق خواهد بود که بتواند خریداران دائمی را به خود جذب کند. از طریق افراد با روابط اجتماعی خوب و ظاهر مناسب و تبلیغات مناسب به زبان کشور هدف می توان برای کالای خود مشتری های فراوانی پیدا کرد.
در صورت پیدا کردن مشتری، باید در ابتدا با او مدارا کرد و با تخفیف های مناسب او را به خرید کالای صادراتی ترغیب کرد. بسیاری از خریداران اگر بار اول از شخص خاصی خرید کنند و راضی باشند، دفعه بعد نیز مشتری او خواهند بود.
نظم در صادرات کالا
یکی دیگر از عوامل موثر در صادرات صنایع دستی، نظم ان است. اگر کالایی دیرتر از زمان مقرر به کشور مقصد صادر گردد، ممکن است از ارزش آن کاسته شود. بسیاری از نیازها در صادرات برحسب زمان صورت می پذیرد و این موضوعی مهم است که باید به آن توجه کرد.
کیفیت کالا
کیفیت بالای کالا ،خود تضمین کننده صادرات بیشتر و بهتر است. کالای با کیفیت بالا خود نوعی تبلیغ مناسب است و جای خود را در بازار هدف پیدا خواهد کرد.

 


بسته بندی مناسب


متاسفانه در کشور ما به این امر توجه زیادی نمی شود و همین امر صادرات ما را ضعیف کرده است. ظاهر شیک و بسته بندی زیبا در جذب مشتری بسیار مناسب است. مخصوصا در کشورهای توسعه یافته که به امر ارستگی ظاهر و طراحی بسیار اهمیت می دهند. ظاهر صنایع دستی باید به گونه ای باشد که معرف هنر زیبایی شناسی کشور صادرکننده باشد.
نحوه ی صادرات صنایع دستی باید به گونه ای باشد که رضایت طرف مقابل را به ارمغان اورد. به موقع رسیدن کالا، کیفیت کالا، بسته بندی مناسب و توجه به نیاز بازار همگی از موارد لازم در امر صادرات هستند.

امیدواریم مقاله ی نحوه ی صادرات صنایع دستی برای شما مفید بوده باشد ، اگر نکته ای در مورد نحوه ی صادرات صنایع دستی مد نظر دارید می توانید برای ما ارسال کنید

 

فروشگاه صنایع دستی ماه خاتون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *